Přírodní pedigAsi jste už někdy slyšeli slovo „pedig a nevíte, co si pod ním máte představit. Já mu říkám „Exotické proutí. Dováží se k nám z tropických oblastí jihovýchodní Asie a je to vlastně vnitřní část ratanové liány Calamus rotang. Možná, že ho řada z vás zná pod názvem ratan, ale v tomto případě to není přesný název. 

Pedig - „Exotické proutí“

Liána, ze které se vyrábí pedig, má několik metrů dlouhý stonek (může být až 100 m dlouhý), a jeho síla se pohybuje v řádech několika centimetrů. Barva pedigu je přírodní, světlá, odstínem podobná lipovému dřevu.

Pruty pedigu se získávají z vnitřní části rostliny a mají různou sílu, od 1 až po 10 mm. Z této liány se nevyrábí jen pruty, ale také šény a bandy. Liší se šířkou a způsoby a účely použití.

Protože se jedná o přírodní materiál svými vlastnostmi podobný dřevu, lze ho dobře barvit. Používají se k tomu barvy na dřevo nebo na textil. 

Proč je pedig tvárný

Suché pedigové pruty nelze použít k pletení, protože se snadno zlomí. Pedig dobře vstřebává vodu, a díky tomu se stává velmi pružným a tvárným. Po tom, co ale voda vyschne se znovu zpevní a drží svůj tvar. 

Povrchová úprava pedigu

Na to, zda provádět povrchovou úpravu, tedy lakování, se názory různí. Pokud má některý z mých zákazníků zájem povrch upravit například matným lakem, pak tomuto přáním samozřejmě vyhovím. Já sama však primárně ponechávám povrch nelakovaný a dávám přednost přírodnímu provedení. 

Pro Proti
Snazší údržba Po lakování křehne