Přírodní pedigAsi jste už někdy slyšeli slovo „pedig a nevíte, co si pod ním máte představit. Já mu říkám „Exotické proutí. Dováží se k nám z tropických oblastí jihovýchodní Asie a je to vlastně vnitřní část ratanové liány Calamus rotang. Možná, že ho řada z vás zná pod názvem ratan, ale v tomto případě to není přesný název. 

Pedig - „Exotické proutí“

Liána, ze které se vyrábí pedig, má několik metrů dlouhý stonek (může být až 100 m dlouhý), a jeho síla se pohybuje v řádech několika centimetrů. Barva pedigu je přírodní, světlá, odstínem podobná lipovému dřevu.

Pruty pedigu se získávají z vnitřní části rostliny a mají různou sílu, od 1 až po 10 mm. Z této liány se nevyrábí jen pruty, ale také šény a bandy. Liší se šířkou a způsoby a účely použití.

Protože se jedná o přírodní materiál svými vlastnostmi podobný dřevu, lze ho dobře barvit. Používají se k tomu barvy na dřevo nebo na textil. 

Proč je pedig tvárný

Suché pedigové pruty nelze použít k pletení, protože se snadno zlomí. Pedig dobře vstřebává vodu, a díky tomu se stává velmi pružným a tvárným. Po tom, co ale voda vyschne se znovu zpevní a drží svůj tvar. 

Povrchová úprava pedigu

Na to, zda provádět povrchovou úpravu, například lakování, se názory různí. Já při výrobě používám několik různých povrchových úprav. Moje zkušenost je taková, že se výrobek zpevní a jeho údržba je daleko jednodušší. I když ani v tomhle případě nemůžete „vrazit“ produkty do myčky nádobí. I když některé z vás jsou i tak odvážné a občas ho tam propašují. Bohužel, většinou dojde k nevratnému poškození. Přece jen chemické prostředky, soli na nádobí a jim podobné přípravky narušují strukturu, ať už povrchově upraveného nebo neupraveného výrobku. Výrobky z pedigu mají vlastnosti podobné dřevu. Časem tmavnou a „vyzrávají“. Jejich životnost se tak bude odvíjet podle toho, jak se k nim budete chovat.